Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Zmiany w przepisach dotyczących transportu

WYDARZENIA

W Brukseli trwają prace weryfikacyjne Dyrektywy 96/53/EC dotyczącej wagi i wymiarów ciężkich pojazdów angażowanych w transport na terenie Unii Europejskiej. Zadanie to realizowane jest przez unijną Komisję ds. Transportu i Turystyki. Europejska Organizacja Betonu Towarowego ERMCO zrzeszająca narodowe stowarzyszenia producentów betonu towarowego z 17 krajów unijnych, wystąpiła do komisji z propozycją zmiany zapisów w w/w Dyrektywie - korzystnych dla transportu betonu towarowego. Postuluje, aby między innymi podnieść limit masy całkowitej dla 4 osiowych pojazdów z 32 ton do 35 ton. Wskazuje, że stary zapis ma swoje korzenie jeszcze w latach 1980-tych i nie uwzględnia zmian konstrukcyjnych i innowacji technicznych, jakie nastąpiły od tamtej pory w transporcie ciężkim. Biorąc pod uwagę specyfikę dostaw mieszanki betonowej, a co za tym idzie zwiększenia częstotliwości załadunku betonowozów, zachowanie starego zapisu w Dyrektywie 96/53/EC powoduje wyższy koszt transportu mieszanki betonowej, związany z kosztami paliwa, a ponadto zwiększenie emisji CO2 i działanie na szkodę środowiska naturalnego. W związku z tym ERMCO zwróciło się do członków Europejskiej Komisji Transportu i Turystyki z propozycją zmiany zapisu w Dyrektywie 96/53/EC - Aneksie 1 w punkcie 2.3.3.

W przypadku pojazdów 4 osiowych z dwiema osiami sterowniczymi proponuje zmianę zapisu dotyczącego masy całkowitej pojazdu z 32 ton na 35 ton przy zachowaniu niezmienionego maksymalnego obciążenia na oś wynoszącego 9,5 tony.

ERMCO argumentuje to rozwiązanie tym, iż betonomieszarki samochodowe będą mogły zmniejszyć częstotliwość dostaw i dzięki temu obniży się roczny dystans pokonywanych tras, co wpłynie na obniżenie emisji CO2.

Równocześnie Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce skierowało taką petycje do polskich europarlamentarzystów zasiadających w tej Komisji w celu poparcia działań ERMCO.

W dobie kryzysu, który mocno dotyka branżę budowlaną, w tym także sektor produkcji betonu towarowego zaproponowana zmiana w obecnej legislacji europejskiej pozwoli na zwiększenie konkurencyjności branży i bycie bardziej zrównoważonym, nie tylko ekonomicznie, ale i środowiskowo.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie ERMCO

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising