Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Transport Drogowy - Zaświadczenie Kwalifikacyje

WYDARZENIA

W połowie 2011 roku dozorem technicznym objęte zostały urządzenia służące do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu, zamontowane na pojazdach drogowych.

Mija już 3 rok obowiązywania przepisów prawnych w tym zakresie, a tym czasem nadal nie są one, nie tylko powszechnie znane, ale również stanowią źródło ciągłych nieporozumień i spędzają sen z powiek właścicielom tych maszyn.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na zebranie w całość wszystkich praktycznych zasad mających zastosowanie w polu podstaw eksploatacji przedmiotowych maszyn, chcielibyśmy rozpocząć prezentację serii artykułów mających na celu ułatwienie funkcjonowania właścicielom pomp do betonu w gąszczu przepisów prawnych.

Obowiązek rejestracji pomp w Transportowym Dozorze Technicznym oraz konieczność uzyskania pozwolenia na ich eksploatację jest podstawowym obowiązkiem wprowadzonym przepisami ustawy o dozorze technicznym, do którego praktycznych zasad będziemy się ustosunkowywać w kolejnych naszych odsłonach.

Na chwilę obecną chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na inną kwestię, związaną z osobami dokonującymi obsługi i bieżącej konserwacji interesujących nas maszyn. W chwili obecnej mało kto zdaje sobie sprawę, iż wspomniana przez nas ustawa nakłada na te osoby obowiązek posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego potwierdzającego umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności(art. 22 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym Dz.U. nr 122 poz. 1321)

Zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane jest po przeprowadzeniu odpowiedniego egzaminu przez właściwe terenowo oddziały Transportowego Dozoru Technicznego, na podstawie wniosku złożonego bądź przez pracodawcę, bądź osobę zainteresowaną za opłatą w wysokości 152 zł.

Szczegółowe informacje na ten temat wraz ze wzorem wniosku o sprawdzenie kwalifikacji oraz oświadczenia o przydatności zdrowotnej do pracy na danym stanowisku można znaleźć na stronie www.tdt.pl w zakładce zaświadczenia kwalifikacyjne.

Tomasz Tarkowski
TARBI Białecki i wspólnicy sp.j.

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising