Podręcznik SPBT
do znowelizowanej normy
PN-EN 206:2014-04

Omawia podstawowe zmiany normy PN-EN 206:2014-04 w stosunku do poprzedniczki z 2003 roku. Przybliża treść aktualnej normy w języku polskim (oryginał opublikowany jest w języku angielskim). [więcej »]

Rynek Betonu Towarowego - podsumowanie 2016 roku

Prognozowana wielkość produkcji betonu towarowego w 2016 roku wyniosła około 20 M m3. Brak znaczącego wzrostu zapotrzebowania to skutek przesunięć przetargowych inwestycji infrastrukturalnych, które będą finansowane ze środków budżetowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020(...) [pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.
[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Transport Drogowy - Zaświadczenie Kwalifikacyje

WYDARZENIA

W połowie 2011 roku dozorem technicznym objęte zostały urządzenia służące do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu, zamontowane na pojazdach drogowych.

Mija już 3 rok obowiązywania przepisów prawnych w tym zakresie, a tym czasem nadal nie są one, nie tylko powszechnie znane, ale również stanowią źródło ciągłych nieporozumień i spędzają sen z powiek właścicielom tych maszyn.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na zebranie w całość wszystkich praktycznych zasad mających zastosowanie w polu podstaw eksploatacji przedmiotowych maszyn, chcielibyśmy rozpocząć prezentację serii artykułów mających na celu ułatwienie funkcjonowania właścicielom pomp do betonu w gąszczu przepisów prawnych.

Obowiązek rejestracji pomp w Transportowym Dozorze Technicznym oraz konieczność uzyskania pozwolenia na ich eksploatację jest podstawowym obowiązkiem wprowadzonym przepisami ustawy o dozorze technicznym, do którego praktycznych zasad będziemy się ustosunkowywać w kolejnych naszych odsłonach.

Na chwilę obecną chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na inną kwestię, związaną z osobami dokonującymi obsługi i bieżącej konserwacji interesujących nas maszyn. W chwili obecnej mało kto zdaje sobie sprawę, iż wspomniana przez nas ustawa nakłada na te osoby obowiązek posiadania zaświadczenia kwalifikacyjnego potwierdzającego umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności(art. 22 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym Dz.U. nr 122 poz. 1321)

Zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane jest po przeprowadzeniu odpowiedniego egzaminu przez właściwe terenowo oddziały Transportowego Dozoru Technicznego, na podstawie wniosku złożonego bądź przez pracodawcę, bądź osobę zainteresowaną za opłatą w wysokości 152 zł.

Szczegółowe informacje na ten temat wraz ze wzorem wniosku o sprawdzenie kwalifikacji oraz oświadczenia o przydatności zdrowotnej do pracy na danym stanowisku można znaleźć na stronie www.tdt.pl w zakładce zaświadczenia kwalifikacyjne.

Tomasz Tarkowski
TARBI Białecki i wspólnicy sp.j.

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising