Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce po raz XIII wręczało laury Znaku Jakości SPBT „DOBRY BETON”.

WYDARZENIA

Uroczysta gala z udziałem laureatów i wielu znamienitych gości odbyła się 3 marca 2016 roku w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Prezes Maciej Marciniak i v-ce Prezes Michał Daszkiewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami
Prelegenci podczas spotkania prasowego
Audytorium spotkania
Sesja pytań

Spotkania te mają zawsze dla naszej branży wymiar szczególny. A tegoroczne okazało się ważne dla nas podwójnie. Po pierwsze była to okazja do uhonorowania laureatów tegorocznej edycji konkursu DOBRY BETON, którzy poddali się wielostopniowej procedurze kontrolnej i zakończyli ją z sukcesem. Po drugie Gala Dobry Beton zbiegła się z początkiem tegorocznego sezonu w budownictwie, co dało asumpt do podsumowania ubiegłego roku i przedstawienia realnych perspektyw na nadchodzące miesiące i lata.

Finałowa gala była szczególna również dlatego, że zaszczycili ją swoją obecnością znamienici goście, a w wśród nich podsekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa i Infrastruktury Pan Tomasz Żuchowski.

Zabierając głos Pan Minister poinformował zebranych, że właśnie został przekazany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Wśród zawartych w rozporządzeniu wytycznych, uwzględniony został po raz pierwszy od przyjęcia w Polsce regulacji unijnych beton towarowy, i dzięki tym rozwiązaniom ten najbardziej popularny materiał konstrukcyjny staje się „wyrobem budowlanym” w wymiarze formalno-prawnym.

Wystawa pojazdów dedykowanych branży betonu przed budynkiem PKOl
Wystawa pojazdów dedykowanych branży betonu przed budynkiem PKOl
Wystawa pojazdów dedykowanych branży betonu przed budynkiem PKOl

Następnie głos zabrał Prezes SPBT Pan Maciej Marciniak, który zgodnie z tradycją podsumował rok 2015 w działalności branży betonu towarowego i przedstawił perspektywy nie tylko na najbliższe miesiące roku 2016, ale również o ile to było możliwe na kilka najbliższych lat obejmujących okres „oddziaływania” na naszą gospodarkę funduszy europejskich. Zgodnie z szacunkami SPBT produkcja betonu towarowego w Polsce w 2015 roku wyniosła 19,8 mln m3 i była o 3% wyższa w stosunku do roku 2014. Zanotowany wzrost okazał się niższy od prognozowanego na poziomie 5%. Niższy poziom wzrostu produkcji powodowany był zmniejszonym tempem realizacji inwestycji, które w przeważającej większości zakontraktowane są obecnie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. W roku 2016 SPBT prognozuje wzrost produkcji betonu towarowego o dalsze 3% do poziomu szacowanego na 20,4 mln m3. Szansą dla branży jest rozwój budownictwa infrastrukturalnego, szczególnie tego wspieranego funduszami UE. W roku 2016 wiele z inwestycji wyjdzie z etapu projektowania i wejdzie w fazę intensywnej realizacji, co będzie widoczne np. w przypadku infrastruktury kolejowej. Również projekt budowy 800 km dróg ekspresowych z nawierzchnią betonową jest postrzegany jako pozytywne rozwiązaniem. Kończąc swoją wypowiedź Prezes przekazał głos Panu profesorowi Janowi Dei, aby przedstawił fakty i mity na temat budowy i eksploatacji dróg o nawierzchniach betonowych. Podsumowując swoje bardzo ciekawe wystąpienie profesor Jan Deja stwierdził, że zdrowa konkurencja jest potrzebna obu branżom zarówno betonowej, jak i asfaltowej, gdyż pozwala im rozwijać się, a to przekłada się na lepszą jakość dla odbiorców i użytkowników w tym przypadku wszystkich kierowców.

Prezes Maciej Marciniak otwiera XIII galę finałową DOBRY BETON
Audytorium gali
Audytorium gali
Wystąpienie podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego
prof. Jan Deja - dyrektor SPC obala mity dotyczące dróg betonowych
Pan Robert Walkowiak przedstawia zastosowanie nowych Ogólnych Specyfikacji Technicznych w Beton Trasy Nowohuckiej
Andrzej Smółko przedstawia wymogi bezpieczeństwa pracy

Następnie głos zabrał Pan Robert Walkowiak, który pokazał jak w praktyce są wykorzystane nowe zapisy w nowych wymagań GDDKiA na przykładzie budowy mostu przez Wisłę będącego kluczowym obiektem miejskiego krakowskiego odcinka drogi ekspresowej S7. Przedstawione w tym referacie rozwiązania łączą ze sobą klasykę i nowoczesność w technologii betonu.

Laureaci podczas wręczania certyfikatów przez Prezesa Macieja Marciniaka i Przewodniczącego Kapituły Znaku prof. Jana Małolepszego
Laureaci podczas wręczania certyfikatów przez Prezesa Macieja Marciniaka i Przewodniczącego Kapituły Znaku prof. Jana Małolepszego
Laureaci podczas wręczania certyfikatów przez Prezesa Macieja Marciniaka i Przewodniczącego Kapituły Znaku prof. Jana Małolepszego
Laureaci podczas wręczania certyfikatów przez Prezesa Macieja Marciniaka i Przewodniczącego Kapituły Znaku prof. Jana Małolepszego
Laureaci podczas wręczania certyfikatów przez Prezesa Macieja Marciniaka i Przewodniczącego Kapituły Znaku prof. Jana Małolepszego

Kolejne wystąpienie było nieco odmienne od tego do czego przyzwyczaili się uczestnicy wszystkich dotychczasowych gali finałowych DOBREGO BETONU. Poświęcone było mianowicie bezpieczeństwu pracy, ze szczególnym uwypukleniem linii dostawca materiałów budowlanych - budowa. Przedstawiający ten temat Pan Andrzej Smółka z Koalicji Bezpieczni w Pracy zaprosił również do wzięcia udziału w kampanii dotyczącej bezpieczeństwa i świadomości odbiorcy.

Podsumowania XIII edycji dokonał przewodniczący Kapituły profesor Jan Małolepszy.

Laureat Nagrody za innowacyjność w trakcie wystąpienia p. Łukasz Żyła
Laureaci XIII edycji Kampanii DOBRY BETON
Pan Stefan Czarniecki v-ce Przewodniczący Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa składa gratulacje nagrodzonym
dr inż. Marcin Kruk dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej podczas wystąpienia
Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu -Andrzej Ptak kieruje słowa uznania do laureatów
Pan Ryszard Trykosko - Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W tym roku do finału przeszło 18 wytwórni z czego 6 było debiutantami dołączającymi do elity zakładów branży betonu towarowego. Pozostałe nagrodzone wytwórnie wykazały w trakcie wielostopniowej inspekcji, że utrzymały dotychczasowy wysoki poziom dbałości o klienta i środowisko naturalne oraz o wysoką jakość oferowanego produktu. Zgodnie ze zwyczajem „Dobrego Betonu” debiutanci oprócz certyfikatu otrzymali również pieczęcie, którymi mogą oznaczać dokumenty handlowe.

Oprócz certyfikatów DOBRY BETON na tegorocznej gali wręczona została również „Nagroda za innowacyjność”. W tym roku Kapituła przyznała ją firmie REN-BET za:

  • …”opracowanie i wdrożenie do produkcji przemysłowej - technologii betonu architektonicznego GRC, jako przykład innowacji w budownictwie”…

P. Łukasz Żyła współwłaściciel firmy RENBET odbierając statuetkę powiedział „… na tej Sali powiedziano już, że beton powinien być dobry, że powinien być nowoczesny, bezpieczny i trwały. Ja chciałbym do tego dodać jeszcze, że beton powinien i może być piękny …”

 

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising