Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Gala finałowa XII Kampanii DOBRY BETON

WYDARZENIA

Już po raz dwunasty branża betonu towarowego wzięła udział w finale kolejnej edycji Kampanii Znaku Jakości SPBT DOBRY BETON. Patronami honorowymi tegorocznego konkursu były dwie organizacje tj. Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Samochody do zadań specjalnych przed Centrum Olimpijskim PKOl
Betonomieszarka samochodowa z własną pompą mieszanki betonowej
Recepcja Gali Finałowej DOBRY BETON
Audytorium XII edycji Znaku Jakości
V-ce Prezes SPBT R.Gajewski podsumowuje rynek betonu towarowego
Wystąpienie R.Walkowiaka na temat nowych OST w praktyce
Prezentacja nowego, lekkiego podwozia marki MERCEDES-AROCS
Dyrektor T.Tarkowski mówi o nowych rozwiązaniach Spółki CIFA
prof. J.Małolepszy i R.Gajewski podczas wręczania certyfikatów Laureatom
Prezes Z.Staniszewski odbiera Nagrodę za Innowacyjność dla firmy FHU Staniszewscy
Pan P.Tokarz - technolog PPMB BOSTA-BETON odbiera "Nagrodę za Innowacyjność"
Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - pan A.Dobrucki chwali inicjatywę Kampanii "Dobry Beton"
Dyrektor IBDiM - prof. J.Rymsza składa gratulacje Laureatom
Przewodniczący SPC A.Ptak podczas przemówienia
senior branży, prof. W.Kurdowski - gratuluje wygranym
Laureaci XII edycji kampanii DOBRY BETON
spotkanie na gali - prof. L. Czarnecki i poprzedni Prezes SPBT P.Rusecki
Trwa wymiana poglądów i komentarzy
Nieoficjalnym dyskusjom nie było końca
prof. G.Zapotoczna-Sytek odbiera wygrany model pompy z rąk dyr. T.Tarkowskiego

Tradycyjnie już gala finałowa odbyła się w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie, a rozpoczęła się o godzinie 15:00 dnia 19 marca br. Tuż przed pierwszym dniem wiosny w pięknym słońcu można było podziwiać samochody ciężarowe, w tym samojezdną pompę do betonu firmy GEBOMSA, oraz „pompo-gruszkę” zaprezentowaną wspólnie przez firmy CIFA i Mercedes-Benz, a także samochody laboratoryjne MAPEI i SIKA.

Czym jest wyróżnienie DOBRY BETON?

Jest to Znak Jakości nadawany od 2003 roku, przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce za profesjonalizm z jakim wytwórnie betonu towarowego realizują swoje działania. Certyfikaty przyznawane przez SPBT zaświadczają, że wytwórnia betonu spełnia najwyższe standardy branżowe w zakresie organizacji i technologii produkcji, obsługi klienta oraz ochrony środowiska naturalnego. Aby otrzymać Znak Jakości „Dobry Beton” kandydujące wytwórnie betonu towarowego muszą, zgodnie z Regulaminem przyjętym przez Walne Zgromadzenie SPBT, poddać się wielostopniowej procedurze kwalifikacyjnej. Rozpoczyna się ona od samooceny zakładu i poprzez kolejne etapy, wśród których jest również ocena przez niezależnego audytora, kończy się na przyznaniu nominacji przez Kapitułę Znaku Jakości, składającą się z uznanych autorytetów świata nauki i biznesu.

Na tegoroczną Galę wręczenia certyfikatów DOBRY BETON przybyło ponad 170 osób, które chciały pogratulować wszystkim 29 tegorocznym laureatom. W tym gronie znalazło się 10 zakładów, które udowodniły, że nadal utrzymują wysoką jakość zarówno swoich produktów, jak i standardów obsługi klienta, oraz 19 wytwórni, które po raz pierwszy poddały się temu trudnemu egzaminowi i - zdały go!! Debiutanci zgodnie z tradycją Znaku Jakości SPBT oprócz Certyfikatu otrzymali pieczęcie z logiem DOBREGO BETONU, którymi mogą pieczętować dokumenty handlowe.

Galę wręczenia certyfikatów DOBRY BETON otworzył v-ce Prezes SPBT Rafał Gajewski, który przywitał licznie przybyłych gości, a wśród nich : Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - Andrzeja Dobruckiego, prof. dr hab. inż. Janusz Rymszę - Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, dr inż. Tomasza Schweitzera – Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Prezesa Stowarzyszenia Producentów Cementu - Andrzeja Ptaka, dr inż. Michała Wójtowicza - Prezesa Instytutu Techniki Budowlanej, Prof. Dr hab. Inż. Jana Małolepszego przewodniczącego Kapituły Znaku Jakości, Prezesa Marcelo Catalę – reprezentującego firmę CEMEX, prof. dr hab. inż. Jana Deję – dyrektora Stowarzyszenia Producentów Cementu, Prezesa Tadeusza Wasąga reprezentującego Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej, a także seniora branży cementu – prof. dr hab. inż. Wiesława Kurdowskiego. Następnie krótko omówił stan branży betonu towarowego w bieżącym roku, oraz pokazał co czeka producentów w najbliższych latach, jakie pojawią się potencjalne kierunki rozwoju i jakim zagrożeniom, będą musieli stawić czoła.

Tematem przewodnim tegorocznych wystąpień podczas gali finałowej, jak również poprzedzającego ją spotkania prasowego, były rozwiązania dla drogownictwa. Prezentacja Pana Roberta Walkowiaka dotyczyła nowych Ogólnych Specyfikacji Technicznych i ich wykorzystania w praktyce. Rozpoczynając wypowiedź przypomniał, że jeszcze rok temu spotykając się na gali mówiliśmy o tych dokumentach, jak o czymś co jest nowe i stanowi wyzwanie. Ale już w tym roku można o nich mówić jak o rzeczach, z których się w pełni korzysta chociażby budując krakowski odcinek S7.

Grupa Wróbel – dealer marki Mercedes Benz (od wielu już lat wspierająca kampanię DOBRY BETON) przedstawiła „odchudzoną” wersję samochodu transportowego AROCS. Dzięki optymalizacji konstrukcji tego podwozia użytkowego uzyskano nie tylko oszczędności w zużyciu paliwa, ale również możliwość przewożenia większej ilości betonu bez przekraczania dopuszczalnego limitu masy całkowitej pojazdu.

Inne nowoczesne rozwiązania w dziedzinie transportu betonu zaprezentowała Firma TARBI, która od 10 lat jest dystrybutorem marki CIFA w Polsce. Ostatnio marka ta wprowadziła na rynek nowoczesne rozwiązania konstrukcji pomp do betonu i betonowozów z zastosowaniem włókien węglowych, które gwarantują nie tylko lekkość, ale i wytrzymałość. Ponadto Pan Tomasz Tarkowski współwłaściciel firmy TARBI zaprosił wszystkich zebranych do wzięcia udziału w losowaniu modelu pompy CIFA, które odbyło się podczas bankietu wieńczącego tegoroczną galę finałową. Los nagrodził tym razem Panią prof. dr hab. inż Genowefę Zapotoczną – Sytek. Tomasz Tarkowski wręczając nagrodę, stwierdził, że „…chociaż w tym roku jest to tylko model to w przyszłości kto wie …”.

Podsumowania tegorocznej edycji DOBRY BETON dokonał przewodniczący Kapituły Znaku Jakości Pan prof. dr hab. inż. Jan Małolepszy, a następnie wraz w v-ce prezesem SPBT Panem Rafałem Gajewskim wręczył wyróżnionym atrybuty Znaku Jakości. Oprócz certyfikatów i pieczęci Znaku Jakości DOBRY BETON Kapituła postanowiła nagrodzić w kategorii Innowacyjność dwie firmy:

  • PPMB BOSTA BETON Sp. z o.o.
    „… za opracowanie receptur, wyprodukowanie, transport i wbudowanie 140 tys. m3 betonu, w tym 40 tys. m3 klasy C50/60 o bardzo wysokiej wytrzymałości wczesnej, na potrzeby budowy autostrady A1 od węzła Sośnica ido węzła Maciejów …”

oraz

  • Firmę Usługową "STANISZEWSCY" Staniszewski, Kulis sp.j.
    „… za produkcję betonu z dodatkiem odpadowego laminatu poliestrowego, który poprawia jego właściwości użytkowe, jako krok w kierunku ochrony środowiska …”

Nie zabrakło również gratulacji ze strony zebranych gości. Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Pan Andrzej Dobrucki – złożył gratulacje nagrodzonym i życzył wszystkim, aby takich wytwórni dbających o jakość przybywało. Słysząc o problemie z jakim boryka się branża betonowa, a dotyczącym uznania betonu towarowego za wyrób budowlany zapewnił iż PIIB chętnie poprze działania SPBT dotyczące nadania betonowi towarowemu tego statusu.

Do życzeń dla Laureatów dołączyli się również Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Pan Andrzej Ptak, Z-ca Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów prof. dr hab. inż. Janusz Rymsza oraz nestor polskiej fizykochemii cementu i betonu prof. dr hab. inż. Wiesław Kurdowski, który powiedział: „… życzmy sobie, żeby w ramach tego projektu, który powstanie do budowy dróg powstało jak najwięcej odcinków z betonu – dobrego betonu, o trwałości 70 lat lub więcej …”.

Po uroczystej Gali Finałowej wszyscy laureaci i goście spotkali się w kuluarach na tradycyjnej już lampce wina, przy toaście „za pomyślność branży”.

 

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising