Podręcznik SPBT
do znowelizowanej normy
PN-EN 206:2014-04

Omawia podstawowe zmiany normy PN-EN 206:2014-04 w stosunku do poprzedniczki z 2003 roku. Przybliża treść aktualnej normy w języku polskim (oryginał opublikowany jest w języku angielskim). [więcej »]

Rynek Betonu Towarowego - podsumowanie 2016 roku

Prognozowana wielkość produkcji betonu towarowego w 2016 roku wyniosła około 20 M m3. Brak znaczącego wzrostu zapotrzebowania to skutek przesunięć przetargowych inwestycji infrastrukturalnych, które będą finansowane ze środków budżetowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020(...) [pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.
[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Odwrotne obciążenie Vat w budownictwie 2017

WYDARZENIA

Wniosek SPBT do Premiera Mateusza Morawieckiego o oficjalną interpretacje przepisów.

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2024), która przewiduje zmianę dotyczącą objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT.

Niestety, przywołana ustawa zawiera liczne nieprecyzyjne zapisy, których dowolna interpretacja może powodować istotne problemy dla branży budowlanej w tym producentów betonu towarowego.

Szczególne niejasności dotyczą braku w ustawie definicji podwykonawcy, która jest kluczowa do interpretacji przepisów o odwróconym podatku VAT, albowiem przesłanką konieczną do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, jest wykonanie przez usługodawcę określonej w załączniku usługi w charakterze podwykonawcy.

Także niejasne pozostają zapisy dotyczące odwrotnego obciążenia w przypadku wynajmu sprzętu budowlanego z operatorem (np. pompy do betonu, ładowarki, itp.). Wynajem taki może być połączony z dostawą towarów (np. mieszanki betonowej) lub usług (np. roboty betoniarskie). Przepisy tyczące się odwrotnego obciążenia są w tym zakresie niejednoznaczne.

Z tego też powodu, mając na względzie dobrze pojęty interes branży, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce zwróciło się w marcu br. do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o oficjalną interpretację obowiązujących przepisów.

Żywimy nadzieję, że odpowiedź na postawione przez SPBT pytania zawarta będzie w opracowywanej przez Ministerstwo Finansów broszurze informacyjnej, w której winna znaleźć się oficjalna wykładnia znowelizowanych przepisów o podatku VAT.

Mając na względzie wagę problemu o rozwoju sytuacji w tym zakresie będziemy Państwa informować w kolejnych wydaniach naszego newslettera.

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising