Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Międzynarodowe Biennale Architektury – KRAKÓW 2017

WYDARZENIA

Strona tytułowa Katalogu MBA – Kraków 2017

W dniach 12 i 13 października 2017. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyło się kolejne, już 14 Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA), platforma intelektualnego fermentu architektów – jak nazwano to wydarzenie w „Katalogu MBA”. Właśnie tu, w mieście przepełnionym zabytkami, w ramach dyskusji często emocjonalnej, zderzyła się tradycja z nowoczesnością, myśl konserwatywna z awangardową.

Centrum Kongresowe ICE Kraków (www.ICE Kraków Congress Centre)

Historia tego niepowtarzalnego forum sięga roku 1985 r. Odtąd, co 2 lata, krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP organizował je pod hasłem a to „Nowa architektura w tradycyjnym otoczeniu”, a to „Dom w środku miasta – dom jako środek miasta” czy np. „Rynek w Krakowie – Kraków w Europie” albo „Frontem do wody”. Jedynie na okres lat 2004÷2009 przerwany został cykl tych twórczych spotkań.

Tegorocznemu biennale patronował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – p. Piotr Gliński, Minister Infrastruktury i Rozwoju – p. Andrzej Adamczyk, Marszałek Województwa Małopolskiego – p. Jacek Krupa oraz Wojewoda Małopolski – p. Piotr Ćwik, zaś w rolę gospodarzem z ramienia miasta wcielił się jego Prezydent – p. Jacek Majchrowski.

Główny nurt programu zmierzał w kierunku 3 niezależnych konkursów, a mianowicie:

  1. Otwarty konkurs architektoniczno-urbanistyczny pod hasłem „Podwórze – pole wyobraźni”, który to temat urósł do rangi wątku przewodniego biennale; chodziło o wypracowanie oryginalnej koncepcji ukrytego zazwyczaj obszaru na zaplecza budynku, ewentualnie wnętrza całego kwartału zabudowy - w wybranej przez uczestnika lokalizacji, spośród trzech zaproponowanych przez organizatorów. Uczestnikom postawiono do wyboru kontekst (przestrzeń) średniowiecza lub zabudowy XIX-wiecznej, albo modernizmu powojennego. Tematyka podwórka, obecnie często zaniedbanego, zdewastowanego, jakby zapomnianego, wstydliwego zaułka posesji, doczekała się tym sposobem zainteresowania, pod kątem jego rewitalizacji, ożywienia zielenią i grą światła, co sprzyjać miałoby budowie więzi między sąsiadami, poprawie ich komfortu życia i samopoczucia. W konkursie znalazły się łącznie 32 prace.
  2. Konkurs „Seminarium”, nastawiony na referaty, prezentacje, manifesty itp., stanowiące wkład w teorię, służące praktyce kształtowania środowiska przyjaznego człowiekowi, ściślej – kształtowania środowiska miejskiego na poziomie mniejszych elementów przestrzeni, na styku przestrzeni prywatnej i publicznej. Do konkursu zakwalifikowano 23 opracowania, z kraju i z zagranicy.
  3. Konkurs multimedialny, którego celem było wyłonienie najlepszej pracy, nawiązującej do tematyki „MBA Kraków 2017”, z wykorzystaniem narzędzi takich jak aparat fotograficzny czy kamera.

Kuratorem krakowskiego biennale był znany, warszawski architekt Grzegorz Stiasny, od 2 lat członek Kapituły Znaku SPBT „Dobry Beton”.

Oprócz ww. konkursów program biennale wzbogacony był wieloma ciekawymi wykładami i prezentacjami na temat jakości przestrzeni publicznej w mieście, a także licznymi ekspozycjami, wystawami czy stanowiskami promocyjnymi.

Cieszy, że coraz więcej architektów przekonuje się do betonu, co znalazło wyraz w szeregu prac konkursowych, gdzie to popularne tworzywo jawi się coraz śmielej i wyraźniej.

Na zaproszenie organizatorów, SPBT reprezentował dr inż. Zdzisław Kohutek.

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising