Podręcznik SPBT do znowelizowanej normy
PN-EN 206+A1:2016-12 i jej krajowego uzupełnienia
PN-B-06265:2018-10.[więcej »]

Standard BHP 14.8 - minimalne wymagania dla maszyn do transportu i podawania betonu

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce opracowało w ramach projektu STANDARD BHP 14.8 i publikowało dokument zawierający szczegółowe wytyczne na temat elementów bezpieczeństwa dla kierowców, maszyn i pojazdów oraz miejsc rozładunku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się nim.

[pobierz »]

Zakładowa Kontrola Produkcji - co powinieneś wiedzieć.[więcej »]

Wyszukiwarka producentów betonu towarowego
Przycisk drukuj

Podsumowanie Konferencji DNI BETONU

WYDARZENIA

Rozmowy na stoisku SPBT

W dniach 10-12 października 2016 roku Hotel Gołębiewski w Wiśle stał się miejscem, w którym zagościło ponad 900 osób reprezentujących świat nauki, technologii branży budowlanej, wykonawców i producentów betonu. Konferencja DNI BETONU, organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, która odbywa się co dwa lata i tym razem stała się centrum wymiany doświadczeń, inspiracją pomiędzy nauką, a przemysłem i początkiem wielu innowacyjnych rozwiązań.

Rozmowy na stoisku SPBT

Od wielu lat patronat naukowy nad Konferencją sprawują sekcje Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk: Sekcja Konstrukcji Betonowych oraz Inżynierii Materiałów Budowlanych. W tym roku do grona Patronów Konferencji dołączyło również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozmowy na stoisku SPBT

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się dwuczęściową sesją otwarcia. Słowa powitania do uczestników konferencji skierowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura SPC, Tomasz Żuchowicz – przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i Jacek Bojarowicz – Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prezes M.Marciniak przedstawia perspektywy rozwoju rynku betonu towarowego

Pierwsza część sesji poświęcona była nowoczesnym rozwiązaniom betonowym w budownictwie mostowym i budownictwie masywnym. Mówiono również o tendencjach i trendach rozwojowych w technologiach cementu i betonu, a także o innowacyjnościach czyli tzw. inteligentnych betonach. Druga część sesji otwarcia poświęcona była w głównej mierze aspektom ekonomicznym i prognozom dla rynku materiałów budowlanych w Polsce. Na temat sytuacji na rynku betonu towarowego, zarówno w skali Europy, jak i w Polsce mówił Prezes SPBT – Maciej Marciniak.

Pierwszy dzień obrad konferencji DNI BETONU zakończyła dyskusja panelowa  pt. „Polska infrastruktura drogowo-kolejowa – doświadczenia i perspektywy”. W dyskusji tej brał udział również Wiceminister Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Pan Tomasz Żuchowicz. Panel dyskusyjny był tak interesujący, że zgromadził bardzo szerokie audytorium. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się regionalna kolacja powitalna, w trakcie której ogłoszone zostały wyniki konkursu POWER CONCRETE. W tym roku organizatorzy postawili przed zespołami bardzo ambitne zadanie: WYKONANIE BETONU CEMENTOWEGO O MAKSYMALNYM STOSUNKU WYTRZYMAŁOŚCI NA ŚCISKANIE DO GĘSTOŚCI. GĘSTOŚĆ W CHWILI BADANIA NIE MOŻE BYĆ WIĘKSZA NIŻ 1600 KG/M3 W DOWOLNYM WYBRANYM PRZEZ UCZESTNIKA STANIE WILGOTNOŚCIOWYM.

W szranki stanęły 33 zespoły, a do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 5. W Jury konkursu POWER CONCRETE z ramienia SPBT zasiadał dr Zdzisław Kohutek. I miejsce zajęła drużyna z CT BETOTECH działający w ramach struktury grupy GÓRAŻDŻE. Drugie miejsce wywalczył zespół CEMEX '88 z CEMEX Polska a na trzecie pozycji uplasował się zespół CEMEX M4 z CEMEX Polska. Zwycięzcom gratulujemy !!!

Uczestnicy panelu dyskusyjnego 'Budownictwo mieszkaniowe - szansa na rozwój'

Drugi dzień konferencji również obfitował w liczne ciekawe tematy naukowe i technologoiczne. Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce prowadziło sesję „Beton Towarowy i prefabrykowany”. W prezydium obok przedstawicieli nauki zasiadał również Maciej Marciniak Prezes SPBT.

Ten dzień oprócz ciekawych wykładów obfitował w liczne sesje warsztatowe, w ramach których odbyły się pokazy technologiczne partnerów konferencji. Zakończeniem była natomiast dyskusja panelowa „Budownictwo mieszkaniowe – szansą na rozwój”. Ciekawą wymianę poglądów pomiędzy przedstawicielami deweloperów, architektów i banków prowadził Pan Marek Wielgo redaktor Gazety Wyborczej. Podsumowaniem dyskusji było podpisanie deklaracji dotyczącej wsparcia działań na rzecz rozwoju trwałego, komfortowego i efektywnego budownictwa mieszkaniowego. Taką deklarację podpisali prezesi stowarzyszeń branżowych obecni na Dniach Betonu, w tym również Prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Składanie podpisów przez Prezesów Stowarzyszeń Branżowych na deklaracji wsparcia budownictwa mieszkaniowego.
Archiwum SPC

Zwieńczeniem drugiego dnia konferencji była uroczysta kolacja, w trakcie której statuetkami DNI BETONU tzw. „Betonowym Oskarem” zostały uhonorowane osoby zasłużone dla branży. W tym roku wyróżnienie odebrali: Prof. Kazimierz Furtak z Politechniki Krakowskiej, prof. Zbigniew Giergiczny z Politechniki Śląskiej i Grupy Górażdże, Piotr Smolarczyk Prezes firmy BUDPOL, a także Tomasz Konior wybitny architekt wykorzystujący w swoich projektach beton architektoniczny oraz Andrzej Balcerek od 40 lat związany z Cementownią Górażdże i przez wiele kadencji przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu (dawniej Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna).

Dyrektor Biura SPBT - M.Gruszczyński w trakcie głoszenia referatu.
fot. E.Kukulska

Ostatni dzień konferencji poświecony był chemii budowlanej w trakcie jednej z sesji wystąpienie miał również Dyrektor Biura SPBT - dr Maciej Gruszczyński. W tym dniu odbył się również finał sesji posterowej, w trakcie którego Jury wybrało i nagrodziło najlepiej przygotowane i najciekawsze postery przedstawiające badania naukowo – techniczne i technologiczne z obszaru objętego tematyką Dni Betonu. Przez cały czas trwania konferencji Stowarzyszenie prowadziło również stoisko informacyjne. W tym roku tematami przewodnimi stoiska było bezpieczeństwo pracy oraz wsparcie funkcjonowania i rozwoju lokalnych społeczności. Firmy członkowskie z zaplecza technologicznego branży mogły na naszym stoisku zamieścić informacje na temat swojej działalności, a SPBT informowało i promowało organizowane szkolenia z zakresu Zakładowej Kontroli Produkcji.

Kwartalnik 'Budownictwo, Technologie, Architektura' Dwumiesięcznik 'Cement-Wapno-Beton' Miesięcznik 'Builder' Miesięcznik 'Somochody Specjalne' ERMCO - the European Ready Mixed Concrete Organization Kancelaria Finansowa WEC Sp. z o.o. Świat Betonu

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
ul. Morawskiego 5, 30 - 102 Kraków
tel./fax: +48 12 427.28.44, e-mail:  | Polityka cookies

projekt i wykonanie:
redwester Advertising